Türkiye Futbol Federasyonu ve Yıldız Teknik Üniversitesi Tarafsız Bakış Programı Kapsamında İş Birliği Yapıyor

 Süper Lig maçlarında oluşan kritik pozisyonların kamuoyu nezdindeki algısının analiz edilmesi amacıyla hayata geçirilen ‘’Tarafsız Bakış” Projesi kapsamında Türkiye Futbol Federasyonu, Yıldız Teknik Üniversitesi ile iş birliği protokolü yaptı. 

 

Proje kapsamında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde öğrenim gören 100 öğrenciye, MHK Başkan Vekili Murat Ilgaz tarafından TFF Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri Orhan Saka Konferans Salonu’nda iki gün boyunca “Temel hakemlik ve pozisyon eğitimi” ve “Tarafsız Bakış Eğitimi” verildi.

 

Eğitim alan 100 öğrenci Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri her hafta MHK tarafından kendilerine gönderilen kritik pozisyonları belirli kriterler çerçevesinde değerlendirecek ve değerlendirme formlarını Yıldız Teknik Üniversitesi aracılığıyla Türkiye Futbol Federasyonu’na iletecekler. Faklı yaş gruplarından, çeşitli kulüp taraftarları olan üniversite öğrencilerinin aldıkları eğitim ile değerlendirdikleri pozisyonların raporları ile kritik pozisyonların kamuoyu nezdindeki algısının analiz edilmesi amaçlanıyor.

 

Protokol töreninde konuşan TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi kendisinin de 1983 yılı Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olduğunu belirterek,  “Bu nedenle bu önemli projeyi Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirmek beni daha da mutlu etti. İnşallah sizlerde mezun olunca en güzel yerlerde görev yaparsınız. Mezuniyet sonraki hayatınızda da şimdiden başarılar diliyorum.’’ dedi. 

 

“Toplumun futbolu kurallarını bilerek izlemesini de özellikle önemsiyoruz”

Bu projenin David Elleray’in tavsiye raporunda yer aldığını kaydeden Büyükekşi, ‘’Projenin benzeri, Belçika futbol federasyonu tarafından prestijli bir üniversite işbirliği ile halihazırda uygulanıyor. Bu uygulamanın bizim için de önemli bir katkı sağlayacağına şüphemiz yok. Yıldız Teknik Üniversitemizin Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz nezdinde bu değerli projeyi geliştiren başta Sayın Rektörümüze, Üniversitemizin akademisyenlerine, öğrencilerine, Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyelerimize, profesyonellerimize ve Merkez Hakem Kurulumuza teşekkür ederim. Şeffaflık, adalet, güven, eşitlik prensiplerimiz çerçevesinde projeler üretmeye ve geliştirmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda hakemlerimizin sürekli gelişimine çok önem veriyoruz. Düzenli eğitimlerimiz, iyileştirme ve geliştirme programlarımız devam ediyor. Toplumun futbolu kurallarını bilerek izlemesini de özellikle önemsiyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

“Sürecimiz bilimsel ve analitik olarak işleyecek”

Kalabalıkların bilgeliği bağlamında futbolun kurallarını bilerek izleyen taraftarların oyunun seyir zevkini artıracağına inandığını vurgulayan TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, ‘’Süper Lig’de bulunan farklı kulüp taraftarlarından, hazırlık, 1. 2. 3. ve 4. sınıf öğrencilerinden oluşan kız ve erkek öğrencilerimiz 2 gün boyunca Merkez Hakem Kurulumuzun hakem hocaları tarafından “Tarafsız Bakış” eğitimlerini tamamladılar ve sertifikalarını alacaklar. Bundan sonra öğrencilerimiz her hafta Merkez Hakem Kurulumuzun Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Bilgi İşlem Departmanı’na ileteceği pozisyonları değerlendirecek. 4. Veriler Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından işlenecek ve bize ulaştırılacak. Böylece “Kritik Pozisyonlarda Kamuoyu Nezdindeki Algının Analizi” sürecimiz bilimsel ve analitik olarak işleyecek. Dünyanın en sevilen oyununu, kurallarını bilerek izlemek, hakemlerimizi değerlendirirken daha tarafsız davranabilmek, futbolun güzel yönlerine odaklanabilmek için bugün önemli bir adım atıyoruz. Huzurunuzda değerli iş ortaklarımıza teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.’’ şeklinde konuştu.

 

Protokol töreninde konuşan Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz ise; 

‘Tarafsız Bakış’ projesiyle Türkiye Futbol Federasyonu ile Yıldız Teknik Üniversitesi önemli bir işbirliğine imza attığını ifade ederek, “Bugün çok heyecanlıyım. Dünyanın futbolda lider ülkelerinde yer alan vizyonun bugün başkanın nezlinde Türkiye Futbol Federasyonu’nda olduğunu görüyorum. Sayın başkan çok güzel bir ifade kullandı, ‘Kalabalıkların Bilgeliği’ dedi. Ortak aklı, kalabalıkların bilgelini, ihtiyacımız olanı futbola yansıtıyorsunuz. Daha da önemlisi üniversite ile üniversite gençliği ile futbolu buluşturuyorsunuz. Buna çok ihtiyacımız vardı. Bu projeyle gençlerin sahip çıktığı futbol oyunu çok daha fair-play’e yatkın hale gelecek. Bir kültür oluşturuyorsunuz. Size teşekkür etmek istiyorum. Peter Drucker’ın bir sözü var, ‘Kültür stratejiyi  kahvaltı niyetine yer” diyor. Eğer kültürü oluşturamazsanız ne kadar stratejik planlar yaparsanız yapın, ne kadar güçlü ekip kurarsanız kurun başarılı olma şansınız yoktur. Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan başkanımıza bu vizyonu için de teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

 

“Bu proje bizi çok heyecanlandırıyor”

Kalabalıklar Bilgeliği deyince yazar Albert Camus’nun ‘Hayat ve etik hakkında her şeyi futboldan öğrendim. Çünkü hayatta top hiç beklediğim köşeden gelmedi’ sözünün aklna geldiğini vurgulayan Yılmaz, “Sevgili öğrenciler lütfen bu gözle de bakın. Futbol sadece 22 kişinin bir topun peşinden koştuğu bir oyun değil. Başka bir şey, bir hayat tarzı. O nedenledir ki bu proje bizi çok heyecanlandırıyor. O yüzden ki 110 yıllık bir üniversitenin öğrencileri, heyecanla, koşarak bu projenin içinde yer almak istediler. Bu bakımdan federasyonumuza bizimle çalıştıkları için bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı. 

 

“Hem sosyal sorumluluk hem de ARGE içeren bir proje”

Futbolun gençlikle var olacağını belirten Prof. Dr. Tamer Yılmaz sözlerini şöyle konuştu:

“Tekrar altını çizmek istiyorum fair – play kuralları sizlerle gelecek. Siz sadece kendilerinin verdiği kararlarla ilgili yorum yapan bir kitle değilsiniz. Bugün Türkiye Futbol Federasyonu’nun öncülüğünde bir model oluşturuyorsunuz. Bu modelin iyi oturması için size çok daha fazla görev düşüyor. Dalga dalga bunu yaymanız lazım. Önce 40 bin Yıldız teknik Üniversitesi öğrencisine bu sinerjiyi anlatarak başlayıp, sonra çevrenize ve daha sonra tüm yurda bunu yaymanızı bekliyoruz. Üniversitelerin 3 tane temel görevi var. Birincisi ARGE yapmak, ikincisi eğitim öğretim ve üçüncüsü sosyal sorumluluk. Bu proje bir sosyal sorumluluk projesi olmakla birlikte içerisinde ARGE’yi de barındırıyor. İdil hocamızla çalıştığımız bir proje var onu da en kısa zamanda Türk futboluna kazandırmak istiyoruz. Yıldız Teknik Üniversitesi bu konuda da oldukça etkin ve yetkin, Spor mühendisliği dediğimiz biz çalışmamız var. Bunu futbol önceliğinde tüm sporlara yaymamız gerekiyor. Bu bağlamda Türkiye Futbol Federasyonu’nun emrinde olduğumuzu belirtmek isterim.” 

 

Protokol imzalandı

Konuşmaların ardından TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi ile Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz ‘’Tarafsız Bakış’’ projesinin protokolünü imzaladı.

 

Öğrenciler sertifikalarını aldı

İmza törenin ardından ise projede yer alarak eğitimlerini tamamlayan Yıldız Teknik Üniversiteli 100 öğrenci kendilerine hediye edilen Milli Takım formalarıyla birlikte ‘Tarafsız Bakış Eğitimi’ sertifikalarını aldı. Törenin sonunda Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz öğrencilerle birlikte toplu fotoğraf çektirdi.

 

Proje nasıl ilerleyecek

Her hafta Merkez Hakem Kurulu’nun Yıldız Teknik Üniversitesi’ne göndereceği pozisyonları değerlendirecek öğrenciler, değerlendirme formlarında KARAR SÜTUNUNDA faul yok/ serbest vuruş/en direk serbest vuruş/penaltı, DİSİPLİN SÜTUNUNDA kart yok/sarı kart/kırmızı kart, VAR SÜTUNUNDA ise VAR MÜDAHELESİ GEREKLİ / VAR MÜDAHALESİ GEREKSİZ seçeneklerini işaretleyip formlarını dolduracaklar. Veriler Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından işlenecek ve TFF’ye ulaştırılacak. Böylece “Kritik Pozisyonlarda Kamuoyu Nezdindeki Algının Analizi” süreci işleyecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
elektronik sigara istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı