EÜ’de “Ege Derin Teknoloji Fabrikası” gün sayıyor

Ege Üniversitesinden ‘Derin Teknoloji’ye 6.5 milyon avroluk yatırım

 

Avrupa Birliği (AB) ve ülkemiz tarafından finanse edilerek Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde yürütülen, "Rekabetçi Sektörler Programı” tarafından desteklenen D-TECH4ENT projesi kapsamında Ege Derin Teknoloji Fabrikası, Ege Üniversitesi kampüsünde 900 metrekare kapalı alanda kuruluyor.

 

Türkiye’nin en girişimci ve yenilikçi yükseköğretim kurumlarından olan Ege Üniversitesinde derin teknoloji fikirleri üzerinde çalışan araştırmacılara ve girişimcilere yönelik hizmet verecek 6.5 milyon avroluk Ege Derin Teknoloji Fabrikası gün sayıyor.

 

Ege Üniversitesinde güçlü bir  Ar-Ge ve inovasyon altyapısı oluşturarak üniversitenin potansiyelini sektörle buluşturduklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak,  “Görevde bulunduğumuz süre içerisinde bölgemizde; araştırma geliştirmenin, inovasyonun, kalkınmanın,  üretimin lokomotifi olan üniversitemiz; üniversite-sanayi iş birliğine yönelik köklü çalışmalar yaparak ‘Ege Modeli’ başta olmak üzere, pek çok örnek uygulamayı üretim sektörlerinin hizmetine sundu. Girişimcilik ve yenilikçilik anlamında önemli adımlar atarak; vizyoner fikirlerimiz, iz bırakan uygulamalarımız  ile yükseköğretim alanında değişimin, gelişimin öncüsü olduk. Ege Bölgesinin en köklü eğitim kurumu olan üniversitemizin, bilimsel birikimini ülke sanayisinin gelişimi için seferber ederek,   iş birliklerinin oluşturulmasına ve sanayinin ihtiyaç duyduğu bilgi ve teknolojinin geliştirilmesine özel ehemmiyet gösterdik.  Bu iş birliklerini slogan olmaktan öteye taşıyarak, güçlü bir üniversite-sanayi ekosistemi ve kültürü oluşturduk. Üniversitemizin ürettiği bilginin ve teknolojinin reel sektörle buluşmasını sağladık. Bu kapsamda Üniversitemiz Teknoparkını, EBİLTEM Teknoloji Transfer Ofisini yeniden yapılandırdık. Üniversitelerimizin Ar-Ge ve inovasyon süreçlerini,  belirlediğimiz strateji ve politikalarla destekleyip, ekosistemimizin  bileşenleri olan EBİLTEM TTO, Ege Teknopark, AROM, BAP Koordinatörlüğü, EGEMATAL, ARGEFAR ile akademik birimlerimiz bünyesinde hizmet veren laboratuvarlar arasında  eşgüdüm sağlayarak hem sektör hem de kamu kurumları  ile bağlarımızı güçlendirdik. Kısa süre içinde faaliyete geçireceğimiz fabrika ile bir ilki daha başaracağız. Bu yatırımımızla Ege Üniversitesinin inovasyon ve Ar-Ge ekosisteminin ülkemizin geleceğine daha nitelikli katkı vereceğine inanıyorum” diye konuştu.

 

 “Ege Derin Teknoloji Fabrikası,  900 metrekare kapalı alana sahip olacak”

Derin teknoloji fabrikasının Türkiye’nin en büyük prototipleme merkezlerinden birisi olacağına dikkat çeken Rektör Budak, “900 metrekare kapalı alana sahip olacak olan fabrikamız; teknoloji şirketlerini, yenilikçi ürün-teknoloji geliştirmek isteyen ve ölçek büyütmek isteyen  KOBİ’leri, girişimci, akademisyen, öğrenci, endüstriyel tasarımcı ve sanatçıları kapsayan geniş bir yelpazedeki faydalanıcılara hizmet verecek. Girişimcilere hızlı prototipleme, ölçek büyütme, seri üretim, eğitim, mentörlük ve yüksek teknolojiye sahip makine altyapısının sunulması ve bunların yetkinlik ve rekabet güçlerini arttırmayı hedefliyoruz. Ege Derin Teknoloji Fabrikası derin teknoloji fikirleri (TRL-3 seviyesinden başlayarak) üzerinde çalışan araştırma ve girişimcilere hitap edecek ve ihtiyaç duyulan tüm prototipleme ve iş geliştirme desteğini kapsayan ‘tek durak’ olarak hizmet edecek. Derin Teknoloji Fabrikamız adeta bacasız bir fabrika olarak ülkemizin gelişmesine ve AB ile rekabet etmesine katkı sağlayacak. kurmakta olduğumuz tesis içerisinde aynı zamanda elektronik laboratuvarı ve yaşam bilimleri laboratuvarı ve yarı otomatik dolum makinaları gibi katma değerli üretimi destekleyecek donanımlara yer veriyoruz. En önemlisi ise bu alt yapıyı kullanmak isteyen girişimcilere kuluçka hizmeti sunulacak ve girişimcilerimizin projelerinde hedefledikleri ürünlerin bu tesiste hayata geçirilmesi sağlanacaktır” dedi.

 

“Donanım ve Prototipleme ile Yaşam Bilimleri

Laboratuvarları yer alacak”

Ege Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Emre İlker ise “D-TECH4ENT projemiz ile kuracağımız  fabrikamızda ‘prototip’ aşamasında ürünlerini sunan kuluçkalarımızın ve tüm girişimlerin ‘Scale-up’ (ölçek büyütmelerini) yapmalarını sağlayacak ve seri üretime geçmelerini kolaylaştıracak bir altyapı sunacağız. Altyapı yanında bu operasyonu sürdürürken ticarileşme ve genel destek noktasında uçtan uca destek verebilecek bir ekipte oluşturulacak. Proje kapsamında iki temel hizmet sağlanmaktadır. Bunlardan ilki, fabrika binasında yer alan ‘Donanım ve Prototipleme Laboratuvarı’ ile ‘Yaşam Bilimleri Laboratuvarı’dır. Bu laboratuvarlarda Metal 3D yazıcılar, Polimer işleyebilen 3D yazıcılar, Tel Erezyon gibi cihazları ile GC-MS, PCR, 3D Bioprinter, Biyofermantörler, Reaktörler, Yüksek teknolojiye sahip görüntüleme sistemleri, Şişeleme Cihazları, Çeker kabinler gibi cihazların yer aldığı tam teşekküllü bir tesis hizmet vermektedir. Bu hizmet kapsamında hizmet sağlanan cihazların bütçesi yaklaşık 3 milyon 500 bin avro olacak. İkinci hizmet kapsamı ise Teknik Destek Bileşeni (Technical Assistance) ise fabrikada çalışacak derin-teknoloji odaklı girişimcilere yönelik yurt içi ve yurt dışı bir eğitim programı ve merkezde görev almak isteyen personellerin-öğrencilerin eğitilmesi hizmetlerini içermektedir. Bu hizmet kapsamında 12 ay boyunca merkez çalışanlarının eğitimleri gerçekleştirilecektir. Ardından da 18 aylık bir ‘hızlandırma’ programı ile bu merkezde Ar- Ge faaliyetlerini bir aşama öteye taşımaları için girişim ekiplerine hizmet verilecektir. Bu hizmetin bütçesi ise yaklaşık 3 milyon avroyu bulacak. Tüm bu hizmetlerin aynı zamanda üniversite ve özel sektör temsilcilerine de verilmesi sağlanarak üniversite-sanayi iş birliği artırılacak, merkez kapsamında cihaz kullanım eğitimleri verilerek yeni teknolojiye ayak uydurmuş ara eleman yetiştirilmesi ve istihdamına katkı sağlanacaktır” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
elektronik sigara istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı