Başkan Böcek KONYSİAD’ın konuğu oldu

Konyaaltı Sanayici ve İş İnsanları Derneği üyeleriyle bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, raylı sistemin Konyaaltı-Varsak arasında olacak 4. Etabı ile Konyaaltı-Kundu arasında olacak 5. Etabının proje ihalelerini gerçekleştirdiklerini açıkladı. Başkan Böcek, Halk Su projesinin de ANTSU olarak yakında hayata geçeceğini söyledi. 

 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Konyaaltı Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (KONYSİAD) konuğu oldu. Proje ve hizmetlerini anlatan Başkan Böcek, KONYSİAD üyeleriyle görüş alışverişinde bulundu, sorularını yanıtladı. 

 

YANLIŞ PROJELER 

Geçen dönem STK’ların uyarılarına rağmen hayata geçirilen Boğaçayı Projesi’nin yanlış olduğunun bugün daha iyi anlaşıldığını ifade eden Başkan Böcek, “Her gün oradaki kirliliği görüyorsunuz. STK’ların yanlış dediği projeye, o günün parasıyla 131 milyon TL, bugünün parasıyla yaklaşık 500 milyon lira yatırım yapıldı. Ayrıca sahilde erozyon da oluştu” dedi. 

 

Konyaaltı Sahili Projesi’nin yapımı ile ilgili sıkıntıları da daha önce kamuoyuyla paylaştığını hatırlatan Başkan Muhittin Böcek, “Belediye meclisinden yap-işlet-devret modeliyle yapılması kararı alınan proje bu şekilde yapılmadı. Belediye kasasından 254 milyon lira çıktı, kredi çekildi. Bugünün değeri ile 1 milyar TL. İşletmeci firma şimdi sadece para topluyor. Sahilin güvenliği, temizliği, peyzajı ise Büyükşehir’de. Bu doğru değil.  O paralarla çok güzel projeler yapılırdı. Biz geçmişte yap-işlet-devret modeliyle Konyaaltı Sahili’nde Türkiye birinciliği almıştık” diye konuştu.

 

HALK SU ANTSU OLDU

Halka söz verdikleri projeleri bir bir hayata geçirdiklerini aktaran Başkan Böcek şunları söyledi: “Halk Süt ile çocuklarımıza sütlerini gönderiyoruz. Halk Et mağazalarımız beş ilçemizde var. Seyyar tırımız her hafta tek tek ilçelerimizi geziyor. Halk Suyu; ANTSU olarak değiştiriyoruz. Bir ay önce Karsu’yu aldık. En kaliteli sulardan biridir. ASAT ve ALDAŞ ile birlikte bu sağlıklı ve kaliteli suyu halkımıza ulaştıracağız.”

 

KÖYLÜMÜZE DOKUNUYORUZ

Yerelden kalkınma modeliyle çiftçilere ve kooperatifçiliğe çok önem verdiklerinin altını çizen Başkan Böcek, ücretsiz enerji desteği verilen kooperatif sayısını 30’dan 59’a çıkardıklarını söyledi. Üreticiye, fide yardımı hamur yoğurma makinesi, üzüm sıkma makinesi, süt tankı gibi destekler verdiklerini anlatan Başkan Böcek, Çiftçi Kart gibi projelerle köylüye dokunduklarını söyledi.

 

ORTAK AKILLA YÖNETİYORUZ

Turizmcilerle birlikte Antalya Turizm Birliği’ni kurduklarını belirten Başkan Muhittin Böcek, 17 belediye başkanıyla birlikte Antalya’nın turizm çeşitliliğinin tanıtılmasına katkı koyduklarını ifade etti. Kenti ortak akılla yönetmeye önem verdiklerini ifade eden Başkan Böcek, ATSO, STK, esnaf, tarım ve turizm sektörüyle çalıştaylar yaptıklarını anlattı.

 

TRAFİK SIKIŞIKLIĞINA AKILLI KAVŞAKLAR

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, kent içi ulaşımı rahatlatmak üzere kavşak düzenlemeleri ve akıllı kavşak projesini hayata geçirdiklerini aktardı. Böcek, çalışmaları başlayan Deprem Master Planı’nı 2025’e kadar tamamlayacaklarını müjdeledi.

 

Otopark sorununu çözmek için Akdeniz Üniversitesi’nde 1797 kişilik bir otopark inşa etmekte olduklarını belirten Başkan Böcek, 100 milyon lirayı geçecek projenin aynı zamanda afet toplanma merkezi olarak da kente hizmet vereceğini anlattı. 

 

75 BİN KONUTUN ELEKTRİĞİNİ ÜRETİYORUZ

Sürdürülebilir Enerji ve Eylem Planı hazırladıklarını dile getiren Başkan Böcek, “Güneşten kendi enerjisini üreten ve depolayan Antalya Büyükşehir Belediyemiz, İklim Dostu Kuruluş Belgesi’ni alan Türkiye’deki ilk kamu kurumu ve belediye oldu. Göreve geldiğimizde 7 olan Güneş Enerji Santrali (GES) sayısını 11’e çıkardık. Şimdi 18’e yükseltiyoruz. Bu GES’lerle 75 bin konuta eş değer elektrik üretiyoruz” diye konuştu. 

 

KONYAALTI SAHİLİ İKİNCİ ETAP İHALEYE ÇIKIYOR

Konyaaltı Sahili’nin Boğaçayı Köprüsü ile Liman arasındaki ikinci etap düzenlemesini çok yakında ihaleye çıkaracaklarını açıklayan Başkan Muhittin Böcek, yap işlet devret modeliyle gerçekleşecek sahil düzenleme projesinde 5 işletmenin yer alacağını söyledi.

 

4’ÜNCÜ VE 5’İNCİ ETAP RAYLI SİSTEM PROJELERİ

Varsak-Müze arasındaki 3. Etap Raylı Sistem Projesi’ni hızla tamamladıklarını ifade eden Başkan Böcek, Konyaaltı-Varsak arasında olacak 4’üncü etabın da proje ihalesini gerçekleştirdiklerini, yatırımla ilgili Cumhurbaşkanlığı’ndan onay beklediklerini kaydetti. Konyaaltı’ndan Kundu’ya uzanacak 5’inci etabın proje ihalesine çıkıldığını söyleyen Başkan Muhittin Böcek, bu etabın da 22 kilometre olacağı bilgisini verdi.

 

YURTLAR ÖĞRENCİLERİN HİZMETİNDE

Üniversite öğrencilerinin yurt sorununa değinen Başkan Böcek, “335 kişilik kız ve erkek öğrenci yurdunu öğrencilerimizin hizmetine sunduk. Ayrıca TÜRGEV’de olan 340 kişi kapasiteli olan yurdumuzun geri alınması ile ilgili kararı Büyükşehir Meclisimizden geçirdik. Çocuk kreşlerimizin sayısı da 11 oldu” dedi.

 

GASTRONOMİ FESTİVALİ

Kent hafızasında önemli yeri olan Barbaros Çay Bahçesi ve Vatan Kahvesi’ni yeniden kente kazandırdıklarını aktaran Başkan Böcek,  23-25 Eylül’de düzenlenecek Gastronomi Festivali’ne Vatan Kahvesi’nin ev sahipliği yapacağını söyledi. Altın Portakal Film Festivali’ni özüne döndürdüklerini belirten Böcek, Piyano Festivali, Kitap Fuarı, HobiFest, Yörük Türkmen Festivali’yle kentin kültür hayatına katkı koyduklarını belirtti. 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
elektronik sigara istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı