Fibaemeklilik Genel Müdürü Erol Öztürkoğlu “BES, çocuklar için erken emekliliğin ilk adımı”

Çocuklara 15 ayda 300 milyon TL devlet katkısı verildi

 

BES, çocuklar için erken emekliliğin ilk adımı

 

Emeklilik Gözetim Merkezi’nin 31 Ağustos verilerine göre, 18 yaş altına yönelik Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) uygulamasının yürürlüğe girdiği tarihten bu yana geçen sürede, bu kategoride toplam 437 bin katılımcıya ulaşıldı. 18 yaş altı katılımcıların toplam devlet katkısı dahil fon tutarı bu dönem itibarıyla 1,6 milyar TL’yi aşarken, başlangıçtan bugüne kadar çocuklara verilen devlet katkısı 300 milyon TL’ye yükseldi. 

 

Çocuklarını BES’e dahil eden ailelerin 15 aylık sürede her bir 18 yaş altı katılımcı için ortalama 2.700 TL birikim yaptığına dikkat çeken Fibaemeklilik Genel Müdürü Erol Öztürkoğlu şunları söyledi:

 

18 yaş altındaki katılımcılar, katkı paylarına göre farklılaşacak şekilde, şu ana kadar ortalama 700 TL kadar devlet katkısına hak kazandılar. Temmuz ayındaki asgari ücret düzenlemesinin ardından bir yıllık azami devlet katkısının 20 bin 655 TL’ye yükseldiği düşünülürse, mevcut katılımcılar katkı payı tutarını artırarak daha da fazla devlet katkısı alabilirler.”

 

BES’in tüm çocukların geleceği için büyük bir fırsat olacağını belirten Öztürkoğlu, “6 yaşında ilkokula başlayan bir çocuğun üniversiteden mezun olacağı 16 yıllık eğitim hayatı boyunca BES’ten alabileceği azami devlet katkısı, bugünün değeriyle yıllık minimum 20.655 TL olduğu düşünülürse 330 bin TL’den fazla” dedi. 

 

“Aileler çocuklarını sisteme 100 TL ile de katabilirler”

BES’e çocuk veya genç yaşta girmenin, orta yaşlara göre 1’e 4 şeklinde daha düşük maliyetler sunduğuna dikkat çeken Öztürkoğlu“BES’e erken yaşta girmenin büyük avantajları var. 18 yaş altındaki birisinin 150 TL ile 56 yaşında ulaşacağı birikim tutarına, sisteme 40’lı yaşlarda giren birisi ancak 600 TL ile ulaşabiliyor. Dolayısıyla BES çocukların emeklilik dönemlerinde rahat bir yaşam sürmelerine büyük bir güvence sunuyor.” 

 

Çocuklarını BES’e dahil etmeyi düşünen anne ve babalar için Fibaemeklilik Gelecek Net BES uygulamasını geliştirdiklerini belirten Öztürkoğlu“Aileler peşin giriş aidatı ödemeden ayda 100 TL katkı tutarıyla da Gelecek Net BES Planı’na dahil olabilir. Yılda 12 defa fon değişikliği imkânıyla BES fon getirilerine kendileri de yön verebilirler” dedi.

 

BES, okul döneminde de ailelerin yanında 

Yeni eğitim öğretim yılı öncesi bu dönemde, çocuklarını BES’e dahil eden aileleri okul alışverişlerinde de kullanabilecekleri hediye çekleri ile alternatif avantajların beklediğine dikkat çeken Öztürkoğlu şunları ifade etti:

 

BES sözleşmesini Fibaemeklilik ile başlatanlar, CarrefourSA mağazalarında kullanabilecekleri 200 TL değerinde hoş geldin hediyesinin sahibi oluyor, Fibabanka mobil uygulamasından BES başvurusu başlatanlar ise 500 TL değerinde Trendyol hediye çeki kazanıyor. Aileler bu sayede bir yandan çocuklarının geleceğini güvence altına alırken, bir yanda da okul alışverişlerinde de kullanabilecekleri hediye çeki kazanıyor. Vodafone Emeklilik Planımıza dahil olan Vodafone’lular, Vodafone’un online alışveriş platformu Her Şey Yanımda’da tüm kategorilerde geçerli 250 TL değerinde Hediye Çeki kazanıyor.  Pegasus Hava Yolları ile iş birliğimizi tercih edenler ise Hoş Geldin Hediyesi olarak 4.000 BolPuan yanında, sözleşmeleri devam ettiği süre boyunca fon büyüklüğünün yüzde 1’i kadar BolPuan Sadakat Hediyesi’nin sahibi oluyor.”

 

Fibaemeklilik’ten 18 yaş altı BES’liler adına AÇEV’e destek

Fibaemeklilik’in çeşitli kampanyalarla aile bütçelerine katkı sağlamaya çalıştığı bu dönemde, Anne Çocuk Eğitim Vakfı’na desteğini sürdürdüğünü belirten Öztürkoğlu, AÇEV’in Okuyan Bir Gelecek projesine katkı sağlayarak, kitaplara erişimi olmayan çocukların resimli hikâye kitapları, resim defteri, kuru boya, oyun hamuru ve bilim çocuk dergisinden oluşan setlerle buluşmasına destek oluyoruz. Türkiye’de kitabı olmayan çocuk kalmaması için yola çıkan AÇEV’in Okula Dönüş kampanyasında da yanındayız ve erişebildiğimiz her platformda #HerÇocuğaEşitFırsat çağrısı yapıyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
elektronik sigara istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı